Denizde Engel Yok

Denizde Engel Yok Şişedeki Mesaj Amatör Denizcilik ve Temel Yelkencilik Turizmi Eğitimi Projesi

 

 

Denizde Engel Yok

Sinop Açıkdeniz Yelken Kulübü olarak 2009 yılından bu yana su sporları branşlarında faaliyet göstererek çocuklara, gençlere ve yetişkinlere denizi ve sporu sevdirmeyi amaçladık. Bunu yaparken hep bir yanımız eksik bir yanımız tutuk kalmıştı. O da denizlere yelken açamayan engelli kardeşlerimizdi.

2012 Yılından bu yana her sene eğitimlerimize ek olarak çeşitli projeler oluşturduk. Kamu kurumlarınca finanse edilen bu projeleri gençlere ve yetişkinlere yönelik olarak 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirdik. 2012 Yılında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ‘Amatör Denizcilik ve Temel Yelkencilik Turizmi Eğitim Projesi’ ile yetişkin eğitimlerimiz hız kazandı. 2013 Yılında uygulamaya koyduğumuz ‘Şişedeki Mesaj’ isimli projemiz ile de benzer eğitimleri uluslar arası boyuta taşıyarak altı ayrı Avrupa ülkesinden çok sayıda katılımcıyı ilimizde misafir ederek eğitim verebilme imkanını yakaladık. Bütün bu projeler ile teknik ve kurumsal alt yapımızı geliştirerek gelecekte daha büyük projeleri ilimizde uygulamaya yeterli bir proje merkezi oluşturma çabası içerisindeyiz.

2014 yılında sadece dezavantajlı kardeşlerimiz için oluşturduğumuz projemiz de kabul edilerek kulübümüz aracılığı ile uygulamaya konuldu. İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen ‘Denizde Engel Yok’ isimli projemiz Ekim ve Kasım ayları itibariyle uygulanarak tamamlandı. Proje kapsamında kulübümüz Sinop Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Sinop Spastik Çocuklar Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği Sinop Şubesi ile müşterek çalıştı.

Projeye katılan kurumların bünyelerinden 12 bayan ve 12 bay, toplam 24 katılımcıya 65 saatlik yelken eğitimleri verildi. Proje kapsamında çeşitli alt yapı yatırımları yapılarak projenin sürdürülebilir olması hedeflenmiş, gelecekte dezavantajlı bireylerin denize açılmalarındaki engellerin kaldırılması planlanmıştır. Kulübümüz bünyesinde engelli yelkenci branşı oluşturulmuş, bu alanda çalışmaların gelecekte geliştirilerek ulusal ve uluslar arası yarışlara bu branşta sporcu çıkarılabilmesinin yolu açılmıştır. Türkiye’de sadece üç kulüpte mevcut engelli yelkenci branşı faaliyetleriyle kulübümüzde yetişen sporcular gelecekte ilimizi ve ülkemiz olimpiyatlarda temsil etme şansı yakalayabileceklerdir.

Tüm bunların dışında üç tarafının denizlerle çevrili olan ilimizde engelli kardeşlerimizin de denizlere yelken açılabilme imkanını yakalayabilmiş olmaları, onların rehabilitasyonlarına ve kendilerini daha özgür hissetmelerine katkı sağlayacak, topluma kazandırılmalarına destek olacaktır.

Gelecekte daha kapsamlı projeler ile engelsiz yelkenci branşını geniş kitleler ile buluşturmayı hedefleyen kulübümüzün bu alandaki çalışmalarını artırarak devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde kardeş kulübümüz olan Samsun Yelken Kulübü ile ortak proje başvurusu yapma kararı alan kulübümüz, gelecekte sadece ilimizde değil Karadeniz Bölgesi’ni kapsayacak nitelikteki projeler ile bölgesel faaliyetlere ev sahipliği yapacaktır.

Bu projeye destek veren Sinop Dernekler Müdürlüğü başta olmak üzere, Sinop Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Sinop Spastik Çocuklar Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği Sinop Şubesi’ne kulübümüz adına teşekkürlerimizi sunarız.

Destek Veren Kurumlar